vybavení (klece)

27. dubna 2009 v 17:56 | natka |  morčata

orčátka nejsou na vybavení klece nijak náročná. Nepotřebují výhřevnou žárovku jako plazi ani nespočet prolízaček jako křečci a potkani. Přesto by jste se měli držet jakýchsi pravidel a základní vybavení jim rozhodně poskytnout.

Podestýlka - samozřejmě nesmí chybět v žádné kleci. Na trhu jsou k dostání hobliny, piliny, kočkolit a také můžete zvolit seno nebo slámu. Nejvhodnější jsou hobliny, jelikož nejsou prašné a výborně sajou. Použít se dají i již zmíněné piliny, ale ty mohou dráždit citlivé nosíky vašich zvířátek.
Krmítka - nesmí rozhodně chybět v žádné kleci. Samozřejmě existuje hodně drahů, materiálů, barev a velikostí, ale morčátka spíš zajímavá co je v nich než to jak vypadají. Přesto byste neměli kupovat ani malé mističky, ze kterých by se vaše morčátka ani nenajedly ale ani příliš velké misky do kterých by si sedaly a znečišťovali si tak stravu. Na barvě ale opravdu nezáleží a materiál byste měli zvolit asi keramiku či porcelán, jelikož plast se snadno převrhne.
Pítka - jsou samozřejmě také nutná! Existují dvě možnosti. Buď koupíte vašemu miláčkovi napaječku a nebo mističku. Výhoda napaječky je v tom, že se tak snadno nevyleje a neznečistí, ale to mu se dá zabránit když mističku položíte na patro či na domeček s plochou střechou.
Domeček - sice není nezbytný, ale rozhodně je více než nutný, jelikož morčátko je z volné přírody zvyklé neustále se ukrývat. Někteří zlý jazykové sice tvrdí, že s domečkem se morčátko neochočí, ale to samozřejmě není pravda. Možná to sice bude trvat déle, ale morčátko se vám pak láskou odvděčí za to že jste ho nechaly přirozeně žít. Na trhu existuje několik druhů domečků pro morčátka a jiné drobné hlodavce. Zásadní rozdíl mezi nimi je asi v materiálu (dřevo, plast, lepenka) a ve tvaru střechy (plochá, kopulovitá, špičatá). Vše má samozřejmě své výhody, ale plastový domeček nedoporučuju, protože by ho mohloo morčátko ohlodávat. O hodně lepší je domeček dřevěný. domeček lepenkový je také docela vhodný, ale musí být pevný a musí se často vyměňovat, protože ho morčátka mohou polít a pročůrat. Co se týče tvaru střech, je to jedno, ale jestli nemáte patro či poličku je plochá střecha velmi vhodná, jelikož na ni morčátko může skákat a dají se tam položit mističky. Rozhodně kvuli hygieně nedoporučuji domeček se dnem!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama