oblovka dravá Achatina fulica

14. června 2009 v 8:08 | natka |  oblovka dravá
Achatina fulica
Vzhled: ulita je velká 15-20 cm. Noha je dlouhá kolem 20 cm. Zbarvení ulity je tmavě hnědé se světlým žíháním. Noha je zbarvena světle hnědě (krémově). Mladé achatiny mají na ulitě černé tečky. Dospělá achatina může vážit přes 100 g.
Chov: Achatiny potřebují prostornější terárium nebo akvárium. Vhodné je starší akvárium zabezpečené z vrchní strany tabulkou skla a mřížkou k větrání. Vhodné je je chovat v teráriu o rozměrech 50×30×30 (d×vך). Jako substrát je nejvhodnější vlhký lignocel. Rašelina není vhodná, protože po vyschnutí nepřijímá vodu. Jako dekoraci můžeme použít kameny, kusy kůry (nejlépe borovou), větve, umělé rostliny. Živé rostliny se mi neosvědčily, některé byly sežrány a některé achatiny poničily. Terárium každý druhý den postřikuji. Vlhkost by měla být 80-90 %. Při nižší vlhkosti se achatiny zahrabávají do substrátu a zavíčkují se vápenitou blankou, takto se chrání před vyschnutím. Teplota stačí pokojová (25 °C), optimální je kolem 28-33 °C. Osvětlení není nutné, stačí mít terárium na světlém místě
Potrava: . (Sní vše). Jako potravu předkládáme veskeré ovoce a zeleninu (jablko, hruška, broskev, okurka, salát, čínské zelí, mrkev), ale hlavní část jídelníčku by měly tvořit listy - smetanky lékařské, jetelu aj. Krmíme každý druhý den v přiměřeném množství, nesežrané zbytky odstraníme, aby se netvořila plíseň, na kterou jsou achatiny náchylné. Terárium čistíme zhruba jednou za měsíc, abychom zamezili rozmnožení roztočů.
Rozmnožování a chov mláďat: Achatiny stejně jako všichni plži, jsou hermafroditi (mají obě pohlaví). Rozmnožují se pohlavně. Pohlavně zralé jsou asi od velikosti 8 cm. Kladou kolem 150-250 vajíček, které zahrabávají do substrátu. Vajíčka jsou mírně oválná, asi 3 mm velká, nejdříve je jejich barva bílá, později zežloutnou, jsou chráněny tenkou vápenitou skořápkou. Mladé oblovky se líhnou při pokojové teplotě asi za 14 dní. Po vylíhnutí měří 5 mm a ihned začínají přijímat potravu. Ulita mladých achatin je téměř průhledná s tmavými tečkami. Už od vylíhnutí mláďat musíme předkládat sépiovou kost. Mladé achatiny po přísunu vápníku rychle rostou a asi za rok dosáhnou velikosti 15 cm. Mladé je vhodné oddělit a rozdělit do nádobek asi po 20 kusech. Udržujeme vlhkost a každý druhý den rosíme.
Achatiny je možné asi měsíc zimovat při teplotě 15° C ve vlhkém lignocelu a rašeliníku. Tím simulujeme období deštů, po tomto období začnou klást vajíčka.
foto není mé je zkopírované z obrázku -oblovka dravá 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 iness iness | Web | 22. července 2009 v 13:14 | Reagovat

hele!achatina fulica není česky oblovka dravá ale OBLOVKA ŽRAVÁ!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama