rozmnožování morčat

20. června 2009 v 14:57 | natka |  morčata
Vhodný věk
Morčata pohlavně dospívají ve věku 1 - 2 měsíců. Zajistěte proto, aby mladí samci nezůstávali ve vrhu se samicemi déle než do věku čtyř týdnů, protože příbuzenská plemenitba je nežádoucí a samice se navíc nesmějí nechat zabřeznout příliš brzy. Předčasná březost by mimo jiné mohla zastavit jejich růst, takže by zůstaly příliš malé. Nejlepším věkem pro první páření samice je pět, ještě lépe však šest měsíců. V takovém věku samice fyzicky dospělá a březost ani porod jí nebudou činit žádné potíže. Dbejte ovšem také na to, abyste s odchovem mladých morčat nezačali příliš pozdě. Samice musí mít první potomstvo před prvními narozeninami. Její pánev je v té době totiž ještě dostatečně pružná a kosti se mohou při porodu rozestoupit. Později pánev kostnatí, a jestliže samička do té doby neměla mladé, bude oblast pánve příliš těsná na to, aby porod proběhl normálně. V takovém případě existuje reálná možnost, že bude nutné přistoupit k operativnímu zákroku (císařskému řezu). Věk 9 - 10 měsíců je považován za maximální hranici pro první páření samice, po kterém nebudou další porody žádným problémem. Samice starší čtyř let by se již připouštět neměly.

Páření
Samice morčete má říji jednou za 16 dni. Před prvním pářením se roztrhne blána uzavírající pochvu, takže samice může být oplodněna. Na konci páření vypustí samec do pochvy tuhou rosolovitou zátku, aby sperma nemohlo vytéct. Během říje zaznamenáte v kleci značné vzrušení, neboť samec běhá se zaujatým chrochtáním za samicí. Se samotným pářením však samec většinou počká na to, až nebude mít žádné obecenstvo.

Březost
Na březí samii není zpočátku březost patrná. Teprve v pozdním stadiu březosti získá samice známý hruškovitý tvar a její břicho začne značně nabývat na velikosti. Přibližně od patnáctého dne březosti budete schopni nahmatat v břiše samice hýbající se mláďata. Samice s větším počtem mladých se na konci březosti pohybuje jen s obtížemi; pomozte jí tedy alespoň vhodným umístěním misky s krmením a tím, že snadno dosáhne na napáječku s vodou. Rozhodně nesmíte zapomenout na zvýšenou dávku vitaminu C ve formě tablet. Březí samice potřebuje klid, a proto ji v druhé polovině březosti zvedejte pouze tehdy, je-li to absolutně nevyhnutelné (například při čištění klece), a rukou jí přitom podepírejte celé břicho. Děti by s březí samicí neměly manipulovat vůbec.

Porod
Porod může proběhnout v kotci, v němž samice normálně žije. Je to dokonce lepší, protože stěhování znamená příliš velký stres. Pokud je třeba oddělit samici od dalších jedinců, nechte raději samici v kleci, na kterou je zvyklá. Přesná doba porodu se odhaduje těžko. Dokonce i tehdy, když znáte datum páření, není možné datudm porodu přesně vypočítat, protože délka březosti se může pohybovat od 64 dnů u velkého vrhu do 72 dnů u vrhu jednoho mláděte. V průměru trvá březost 65 dní. Porod probíhá většinou rychle a bez komplikací, takže samice nepotřebuje vaši pomoc.
V jednom vrhu jsou v průměru čtyři mláďata, obvyklý počet se pohybuje mezi 1 - 6 mláďaty. Starší samice mají obecně menší vrhy než samice mladší.
Mláďata při porodu váží 70 - 100 g, hmotnost jednoho mláděte tedy tvoří přibližně jednu desetinu tělesné hmotnosti samice.

Mláďata
Mladá morčata vypadají, že by mohla opustit rodné hnízdo téměř okamžitě. Rodí se totiž zcela "hotová", jako zmenšené kopie svých rodičů. Dovedou ihned běhat, mají otevřené oči a zcela vyvinutou srst. Již od prvního dne života hlodají i pevnou potravu. Zpočátku je však jejich hlavní potravou mateřské mléko. V prvních dnech se samice snaží udržet své potomstvo pohromadě tím, že mláďata zakrývá svým tělem, brzy však těchto pokusů zanechá a smíří se s tím, že k ní mláďata sama přicházejí pít mateřské mléko.

Omezení porodnosti
Z důvodu časného pohlavního dospívání morčat a vzhledem k rizikům příbuzenské plemenitby je třeba včas od sebe mláďata oddělit. Pokud tedy ještě nevíte, co si počít s novou nadílkou morčat, ponechejte samice s matkou a samce přemístěte do jiné klece. Tak získáte dost času na rozhodnutí, která morčata si ponecháte a která nikoliv.

Kastrace
Pokud nemáte zájem o (další) mladé, můžete dát samce vykastrovat. Po kastraci může být samec v jedné kleci se samicí i s dcerami, aniž byste se museli obávat nechtěného vrhu. Nejdříve se však informujte u svého veterináře, zda má s kastrací hlodavců dostatek zkušeností, protože postup se zde poněkud liší od kastrace psů i kořek; zejména narkóza musí být provedena velmi přesně. V opačném případě raději zvolte veterináře s dostatkem zkušeností v této oblasti.
Samce vraťte zpět do klece k rodince co nejdříve, nejlépe ještě týž de po kastraci. Hlodavci totiž mohou být velmi nepříjemní, pokud má některé zvíře odlišný pach. V horším případě mohou kastrovaného samce považovat za cizího a nemusí jej mezi sebe bez problémů přijmout.


Mno u mě to z rozmnožováním bylo takto:Kája1 a Ferda1se rozmnožily a měli

´
Kája2 Elča1 Pak kája 1 zemřela. ( Káju 2 mám dome ted)

Elča 1 se rozmnožila z jejím otcem Ferdou1 Pak Ferda1 zemřel.


Elče1 se narodil Ferda2 a Míša 1 Pak Elča 1 zemřela .


A pak se Kája 2 rozmnožila z Míšou1 a narodila se Elča2Nyní mám Káju 2 , Elču2 , Míšu 1 , Ferdu2.
Je to složitý já vím
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kawari-Ticík Kawari-Ticík | Web | 20. června 2009 v 20:16 | Reagovat

ahojky plíísky potřebuju hláásky do soutěže ...hlavně hláásni ty....potřebuju móc abys za mně hlásl/a na blogu ...adresa: http://blog.blog.cz/0906/vyberte-viteze-souteze-vyfotte-lidi-a-svuj-blog    (sjeď níž do ankety a klikni na č.8-Titiane.blog.cz)  děkuju mockrát  plíísky sežeň mi i někoho když hlásneš jen ty a nebudeš mít čas na shánění nebudu se zlobit...předem dííík      

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama