želva čtyřprstá - zajímavosti

21. června 2009 v 18:17 | natka |  želvy
V názvosloví želv je veliký zmatek: Latinská pojmenování mají šest zhruba ekvivalentních systémů, česká pojmenování bývají často zaměňována s podobnými slovenskými. Příkladem jsou želvy čtyřprsté, často nazývané želvy stepní, latinsky Testudo horsfieldi, u nás i Agrionemys horsfieldi.


želva je aktivní cca od března do září či října, přes léto může upadnout do letního spánku (který může přejít do zimního), častěji je ale během dne zalezlá hluboko ve stínu v mělkých norách vyhrabaných pod balvany a nepřetržitě se krmí jen ráno a večer.
Typickým poznávacím znamením želvy je počet čtyř prstů na předních tlapách, podle kterého také dostala jméno. Má poměrně nízký, takřka kruhovitý karapax. Hřbetní štítky jsou poměrně širší než delší (a jsou podstatně větší než žeberní štítky). Želva dosahuje délky karapaxu až 25 cm a hmotnosti až 2 kg.

Pohlavní dospělosti želvy dosahují mezi osmým a desátým rokem věku (je to spíš záležitost velikosti než stáří). Samice snáší na přelomu května a června 1 až 5 vajec (často po jednom s několikadenními odmlkami) velikých 4 - 5 x 2,5 - 3,5 mm. Mláďata se líhnou po 80 - 110 dnech, to znamená, že zpravidla zůstanou spát v zemi a vylezou až příští jaro.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama